Ağırlık Çalışmayı Bırakırsam Vücudum Sarkar mı?

Halihazırda düzenli olarak antrenman yapan veya spora yeni başlayacak olan birçok sporcunun merak ettiği sorulardan bir tanesi “Ağırlık çalışmayı bırakırsam, vücudum sarkar mı?” sorusudur. Bu konu hakkında birçok kişinin, ama doğru ama yanlış fikirleri vardır.  Fakat bu bilgilerin çoğu yersizdir. Bu konu hakkındaki efsanelerin nereden çıktığını tam olarak biz de bilmiyoruz. Ama gel aklındaki şu karışıklığa bir son verelim. Şu olayı bir açıklığa kavuşturalım.

Sporu bırakınca kaslarımda sarkma olur mu?  

Kaslar sarkmaz, küçülür. Düzenli olarak antrenman yapılmadığı zaman kas hacminde gözle görülür bir şekilde azalma meydana gelir.  Fakat 2-3 ay boyunca kaslar hacmini büyük ölçüde korur.  Kasların küçülmesine örnek vermek gerekirse; yatalak hastaların veya sakatlanan kişilerin kaslarında, gerekli zorlama olmamasından kaynaklı olarak küçülme meydana gelir. Fakat uzun süre hareketsizlikten ya da düzenli ve sağlıklı beslenmemekten kaynaklı olarak, vücutta yağlanma meydana gelebilir. Küçülen kasların üzerindeki yağ tabakası, kasların sarktığı hissini verir.

Sporu bıraktıktan sonra vücudumda çatlaklar meydana gelir mi?

Yoğun bir beslenme ve antrenman programından sonra sporu ani bir şekilde bırakmak vücudu tamamen kaplayan bağ dokuya zarar vererek çatlaklara sebebiyet verebilir. Bu tıpkı doğum yapan bir kadının karın bölgesinde meydana gelen çatlaklar gibidir.

Kasların da hafızası vardır

Tıpkı bir insanın hafızası olduğu gibi kasların da hafızası vardır. Uzun süre boyunca antrenman yapmadıktan sonra, düzenli bir şekilde spor yapmaya başlanılınca kaslar eski formlarını kısa bir süre içerisinde yakalarlar. Fakat öncesinde sistemli ve oturmuş bir program alt yapısı inşa edilmesi gerekmektedir.

Ek besin kullanılarak yapılan spor sarkmaya sebebiyet verir mi?

Gıda takviyesi alarak kas kütlelerini arttıran sporcular, sporu bıraktığı zaman kas kütlelerinde küçülme meydana gelir; fakat sarkma olmaz. Gıda takviyesini bırakıldığı zaman genler kasları kontrolü altına alır. Yani vücudun gıda takviyesi almadan ve antrenman yapmadan kasların maksimum kapasiteyle muhafaza edilmelerini sağlar..

Sporu bıraktıktan sonra kaslarım yumuşar mı?

Sporu bıraktıktan sonra herkesin kaslarında bir miktar yumuşama meydana gelir. Fakat ağır olmayacak şekilde, hafif antrenman ve sağlıklı bir beslenme düzeni ile kaslar sertliğini korur.

Yani konuyu toparlamak gerekirse; eğer spor bırakılacaksa, düzenli ve sağlıklı bir şekilde beslenmek oldukça önemlidir. Aksi takdirde yağlanmalar meydana gelebilmektedir. Kas hacmini tamamen kaybetmemek için ise fazla zorlamadan hafif bir antrenman programı ile kaslar muhafaza edilebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın