En Hızlı Basen Eriten Hareketler Nelerdir 6 Etkili Hareket

Squat spor yapan kişiler tarafından en çok bilinen hareketlerin başında gelmektedir. Kadınlar tarafından yoğun olarak tercih edilen bu hareket basen eritmek içinde oldukça etkili hareketlerden biridir. Bu hareketin yapılışı ise;

– Ayak tabanları düz gelecek ve bacaklar omuz hizasını geçmeyecek şekilde açarak pozisyonun konumu alın.

– Sonrasında dizlerinizi hafif bir şekilde kırarak ve aynı zamanda da kalçanızı olabildiğince dışarıya çıkararak kalçanız aşağıya sanki oturacakmış gibi eğilerek hareketi sürdürün.

– En son olarak başlangıç pozisyonuna geri dönerek hareketi tamamlayın.

  1. SIDE LYING LEG RAISE HAREKETİ:

Bu hareket hem basen bölgesinin hemde bellerin yanında biriken can simidi diye tabir edilen yağların erimesini sağlamaktadır. Oldukça kolay gerçekleştirilen bu hareketin yapılışı;

– Kişi yan olacak şekilde tamamen düz bir zemin üzerine uzanır.

– Ardından kişinin yere temas eden kolu baş kısmını tutacak şekilde konumlanır.

– Üst bölgede kalan el kısmı da isterseniz belinize isterseniz de yere temas ettirilerek konum alınır.

– Ardından ise üst üste duran bacaklardan üstte olan doğru nefes alışverişleri yapılarak 10′ ar adetten 3 set halinde yukarıya doğru kaldırılır ve sonrasında ise tekrar yere temas eden bacağın üstüne konumlandırılır.

– Tek bacak için doğru sayı tamamlandığında kişi diğer bacağı için aynı hareketi uygulamaya geçer.

  1. BIRD DOGS HAREKETİ:

Bu hareketin yapılışı;

– Kişi düz bir zemin üzerinde yüz üstü ve dizleri yere temas edecek şekilde konumlanır.

– Dizlere yere temas ederken aynı zamanda ellerde yere temas ettirilir ve kollar dik bir şekilde başlangıç pozisyonu alınır.

– Ardından kişi karın kaslarını sıkarak önce sağ sonra sol bacağı olarak şekilde bel hizasını geçmeden geriye doğru iterek yukarı kaldırır.

  1. LUNGE HAREKETİ:

Hareketin yapılışı;

– Kişi öncelikle ayakları zemine düz bir şekilde basarak vücut tamamen dik bir şekilde pozisyon alınır.

– Ardından ise ayak parmakları karşıya bakacak şekilde bir bacak önde bir bacak arkada ellerde belde olarak kişi önce oturup sonra kalkma hareketleri yapar.

– Oturup kalkma hareketi yapılırken de kişinin vücudu mutlaka dik bir konum içerisinde olmalıdır.

  1. DEADLIFT HAREKETİ:

Deadlift hareketi ile hem arka bacak kasları hemde basen bölgesi yoğun olarak çalıştırılacaktır. Hareketin yapılışına gelinecek olursa;

– Kişi ayakları düz bir şekilde yere basarak dik olarak konumlanır.

– Ardından ise bacaklar omuz hizasını geçmeyecek şekilde açılır.

– Sonrasında kişi kolları düz şekilde aşağıya ayak parmak uçlarına kadar inmeye çalışır.

– Bu hareket yapılırken kişi dilerse kendine uygun ağırlıklar ya da su şişelerinden de yardım alabilir.

– Bu hareket yapılırken kişinin dikkat etmesi gereken önemli bir nokta ise; eğilme hareketi esnasında mutlaka dizler hafif bir şekilde öne doğru kırılmalı ve kişi esneyerek ayak uçlarına doğru eğilmelidir.

  1. BOX JUMP HAREKETİ:

Oldukça etkili bir basen geliştirme hareketi olan ‘Box Jump’ hareketi, spora ilk başlayanlar yerine daha çok aktif olarak spor yapan kişiler için uygun bir harekettir. Spora yeni başladıysanız bu hareketi denemeniz sakatlanmalara sebep olabilmektedir. Düzenli olarak spor yapanlar için ise diğer hareketlere nazaran daha zorlayıcı olan bu hareketin yapılışı;

– Bu hareketin Türkçe karşılığı bir sıçrama hareketi olduğundan dolayı kişinin öncelikle sıçrama hareketini gerçekleştirebilmek için yüksek bir eşyaya sahip olması gerekmektedir. Bunun için sehpa ya da tabure gibi objelerden yararlanılabilir.

– Kişi bu pozisyona başlamadan önce bacaklarını omuz hizasında açar ve kolları öne bakacak şekilde başlangıç pozisyonunu alır.

– Harekete ilk başlanırken sıçrama hareketine alışmak açısından yüksek objeyi kullanmadan kişinin yerinde birkaç kez zıplayarak harekete alışması daha doğru olacaktır.

– Ardından ise kişi bacaklarını hafif bir şekilde öne doğru büker ve kollarını da hafif bir şekilde yukarı kaldırır.

– Sonrasında kişi önünde bulunan yüksek objeye doğru zıplar ve zıpladığı anda birkaç saniye bekleyerek kaslarının zorlandığını hisseder.

– Ardından yere inerek başlangıç pozisyonuna geri döner.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın