Fitness nedir? Antrenman ve beslenme programları ile beraber yeni başlayanlar için bilinmesi gereken her şey bu makalemizde!
Bu makalede kas yapma, yağ yakma ve ideal vücuda ulaşma yolunda sizi destekleyecek:

• Fitness antrenman programı,

• Fitness beslenme programı,

• En hızlı şekilde ilerlemeniz için yapmanız ve kaçınmanız gerekenler,

• Sıkça merak edilen, doğru bilinen yanlışlar,

Kısacası A'dan Z'ye merak ettiğiniz her şey bulunuyor ve ücretsiz!

Keyifli okumalar!
Eğer yeni başlamıyorsanız, ciddi bir tecrübeniz varsa, vücut geliştirme antrenman ve beslenme yazımız sizin için daha uygun olabilir. O sayfada bu kısmı geçmiş seviyedekiler için tavsiyeler ve programlar olacak. 1-2 yıl tecrübeliyseniz oradaki program ile daha hızlı gelişebilirsiniz!

Fitness Nedir?

Bugünlerde spor salonu, internet, TV dizileri gibi birçok yerde fit olmak veya fitness tabiri çok sık kullanılıyor. Fakat fitness nedir tam anlamıyla biliyor muyuz?
Fit olmayı estetik görünen kas yapma, düşük yağ oranı veya selülitleri olmayan bacaklardan ibaret sanmamalıyız!

Yani bu tanıma baktığımız zaman aslında fitness yalnızca sandığımız gibi estetik kaslar, düşük yağ oranı ve güzel görünümden ibaret değildir, çok daha fazlasıdır!

Fitness: verilen fiziksel bir ödevi en güvenli ve etkili şekilde gerçekleştirebilme becerisi, yetenekleridir.

Bir sporcu güçlü, hızlı, dayanıklı, esnek ve çevik; kısacası atletik & estetik olmalıdır! Yani kendini sadece tek bir düzeyde geliştirip, diğerlerinden mahrum kalmamalıdır! Her motorik özelliklerine odaklanmalı, farklı adaptasyonlarda da gelişmeli ve kendini en iyi şekilde eğitmelidir.

Fitness'ın cinsiyeti yoktur! Bu makalede okuyacağınız her şey hem kadınlar, hem de erkekler içindir.

Fitness Yol Haritası: Vücut Tipine Göre

Hedefiniz kas geliştirmek ve kilo almak, yağ yakmak ve zayıflamak; veya ikisi birden olabilir. Yol haritanızı çıkaralım, önce vücut tipinizi öğrenin, işinize yarayabilir:

Hedefiniz vücut tipinizle de oldukça alakalı olacaktır. Örneğin eğer ektomorfsanız kilo alarak kas geliştirmek isteyeceksiniz.

Kilo Alarak Kaslanmak İstiyorum

Eğer amacınız kilo alarak kas geliştirmek ise, yapmanız gereken sapasağlam bir antrenman ile beraber bolca beslenmek. Aşağıda fitness beslenme tavsiyeleri bulunuyor, hatta adım adım ihtiyacınız olan tüm hesaplayıcılarla beraber kendi planınıza ulaşabilirsiniz.

Özetle:

• Sağlam antrenman, bilinçli ağırlık çalışması,
  • Çok sıkı yemek, zorlansak bile bol bol yemeye çalışmak.

Kilo Vermek ve Zayıflamak İstiyorum

Eğer amacınız kilo vererek zayıflamak ve bununla beraber kas geliştirmek ise, yapmanız gereken yine sapasağlam bir antrenman ile beraber diyeti sıkı tutmak. Şu an fazla kilonuz olduğu için kalorileri ciddi aşağı indirmeniz gerekebilir. Bütün bunları yine aşağıda fitness beslenme önerilerinde öğreneceksiniz.

Özetle:

• Kardiyo ile kalori açığı oluşturmak, metabolizmayı hızlandırmak,
  • Bilinçli bir diyet ile aç kalmadan kalori açığı yaratmak.

Hem Kas Yapmak, Hem Yağ Yakmak İstiyorum

Eğer amacınız hem yağlarınızı vermek, hem de büyümek ise yine, yine sapasağlam bir ağırlık çalışması yapmanız lazım. Ağırlık çalışmak vücuda hormonal olarak tüm uyarıları verecektir.
Bunun yanında kalori açığını artırmak için kardiyo yapmalı ve diyetimizi de ortalama tutmalıyız. Çok aç kalmak da çok fazla yemek de iyi bir seçenek değil. Yağ yakarken kas yapmalısınız!
Beslenme ile ilgili tavsiyeler ve sapasağlam bir antrenman planı aşağıda!

Özetle:

• Kardiyo ile kalori açığı oluşturmak, metabolizmayı hızlandırmak,
  • Bilinçli bir diyet ile ne aç kalmak, ne de çok yemek.