PRE-WORKOUT / Antrenman Öncesi Supplementler

Pre-Workout yani Antrenman Öncesi Supplementler nedir ve neler içerir?

Bu supplement grubu, multi-vitaminler ile birlikte en karmaşık içeriğe sahip sporcu gıda takviyelerinden sayılabilir. Genellikle çok fazla farklı maddenin, özel formülasyonlarda bir ürüne sıkıştırılmış olmalarından elde edilirler ve en yaygın olarak:

Kafein
Amino Asitler
BCAA’lar
Nirtik Oksit artırıcılar
Kreatin
vb. maddeleri içerirler.

Genel amaçları, sporcunun antrenman öncesinde (yaklaşık 15-30 dakika önce) kullanılan bu ürünler, diğer pek çok supplement grubunun aksine, doğrudan fiziksel olarak hissedilebilir bir fark yaratmaya yöneliktirler.

Bu fark, yani pre-workout supplementlerin  etkileri genellikle şu şekildedir:

Daha yüksek enerji seviyeleri
Daha yüksek dikkat seviyesi (konsantrasyon ve isteklilik)
Daha uzun süreli dayanıklılık

Bu etkilerin ne kadarının psikolojik ne kadarının fizyolojik olduğu konusunda da çeşitli tartışmalar mevcuttur. Antrenman öncesi ürünler söz konusu olunca, yukarıda sayılan olumlu etkilerin büyük bölümünün, çoğu bu tarz üründe büyük miktarlarda bulunan kafein maddesinden kaynaklandığı yönünde tartışmalar da sıklıkla ortaya çıkmaktadır, ki bunda gerçeklik payı olduğu tartışılmazdır. Konu hakkındaki detaylar için kafein dosyamızı okumanızı tavsiye ederiz.

 Pre-Workout / Antrenman Öncesi ürünlerin yan etkileri:

İçerisinde pek çok farklı türde maddenin bulunduğu her supplement gibi, antrenman öncesi ürünlerde de dikkat edilmesi gereken faktörlerden biri, yan etkilerinin (diğer pek çok supplementlere göre) daha fazla olabileceği konusudur. Burada özellikle dikkat edilmesi gereken faktör, önceden herhangi bir fiziksel rahatsızlığı veya hastalığı olan kullanıcıların, bu ürünlere dikkatle yaklaşması gerekliliğidir. Özellikle kalp damar ve benzeri rahatsızlıklarda bu tür ürünlerin tetikleyici olabileceği uzmanların uyardığı bir konudur. Bunun yanı sıra, psikolojik rahatsızlıkları (örn. Anksiyete bozuklukları, panik atak, obsesif-kompulsif bozukluklar vs.) olan kullanıcılar için de tehlike unsuru olabilmektedir bu ürünler.

Profesyonel sporcular ve doping:

Antrenman öncesi gıda takviyelerinin, çoğu zaman amacı doğrudan performans artırmak olduğu için, doping sayılıp sayılamayacakları da ayrı bir tartışma konusudur. Burada dikkat edilmesi gereken önemli husus, pek çok farklı spor organizasyonunda doping olaylarını önlemek için çok farklı mevzuat ve kısıtlamaların mevcut bulunduğudur. Örneğin bir vücut geliştirme federasyonunun doping saymayacağı pek çok madde kullanımı bir atletizm sporcusunun yaptığı spordan yıllarca men edilmesine sebebiyet verebilir.

Her ne kadar pre-workout supplementler bu konuda oldukça güvenli olsalar da, profesyonel sporcu olan okurlarımızın özellikle müsabaka öncelerinde bu ürünleri kullanacaklarsa, içerikleri detaylı olarak incelemeleri ve doktorlarına danışmalarını tavsiye ederiz.

Sonuç:

Pre-workout / antrenman öncesi ürünler, günümüzde pek çok amatör sporcunun zaman zaman yaşadığı performans düşüklükleri, isteksizlik ve motivasyon yokluğu gibi sorunların üstesinden gelebilmeleri için olumlu bir araçtır. Bu doğrultuda ise kullanımları diğer supplementlere göre daha çok dikkat ve araştırma gerekmektir çünkü gerek içerikleri gerek ise bu içeriklerin dozajları sebebiyle, dikkatsiz davranıldığı zaman diğer supplementlere göre sağlığı tehlikeye atma açısından daha tehlikeli olabilecekleri bir gerçektir.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın