Tek Bölge Antrenman Programı Nedir Nasıl Yapılır ?

Son zamanların en çok yapılan spor dallarından biri olan fitness, oldukça popüler bir hale geldi. Neredeyse artık hemen hemen her cadde üzerinde bir spor salonu bulunuyor. Spor, insanlar için çok önemli bir eğlence aracıdır. Birçok insan, sporu hayat biçimi olarak benimsiyor ve bu alanda profesyonel olarak ilerlemeye çalışıyor.

Obezite, günümüzün en önemli sağlık problemlerinden biri haline geldi. Birçok uzman bu sağlık sorunuyla başa çıkmanın istikrarlı bir şekilde yapılacak spor, diyet ve düzenli uyku ile mümkün olabileceğini dile getiriyor. Fiziksel olarak fit görünmenin ve sağlıklı bir birey olmanın temel koşullarından biri olan spor bir alışkanlık haline getirilmelidir.

Kimler Fitness Yapabilir?

Sporun en popüler dallarından biri olan fitness, vücut geliştirme sporu olarak bilinen bodybuilding toplum tarafından en çok yapılan spor dallarından biri konumuna gelmiştir. Birçok insan spor salonlarında kendilerine programlar yazdırıp bu programlara sabit kalarak fit bir vücut için çalışmalar yapıyor. Erkek üyelerin daha çok ağırlık antrenmanı, kadın üyelerin ise daha çok kardiyo yani koşu tarzı antrenmanlar yaptığı biliniyor. Bu yüzden vücut geliştirme sporu daha çok erkeklere hitap eden bir spor dalı olarak gözüküyor.

Antrenman Çeşitleri

Her sporun bir yapılış biçimi olduğu gibi vücut geliştirme sporunun da bir yapılış biçimi mevcuttur. İnsan vücudunda bulunan bölgelere göre antrenman programları yapılır. Baştan aşağı inildikçe insanda bulunan belirli kas gruplarının olduğu bölgelere antrenman programları yazılır. Bunlar; göğüs, arka kol (triceps), omuz, ön kol (biceps), bacak, karın, sırt bölgesi gibi bölgeler olabilir. Kişinin spor tecrübesine göre yazılan programlarda daha başlangıç seviyesinde olan kişiler için bitişik programlar yazılır. Gün içerisinde belli birkaç bölgesini aktive edecek programlardır bunlar. Spor da belli bir seviyeye gelmiş sporcular için ise tek bölge antrenman programları yazılır.

Tek Bir Bölgeye Yönelik Programlar

Bu tür programlarda genellikle program beş güne bölünür ve bu günlerden ilki göğüs günü olarak belirlenir. İkinci gün omuz, üçüncü gün bacak ve karın, dördüncü gün sırt ve son olarak beşinci gün ise kol bölgesi antrenmanı yapılır.

Hareketler ve Yapılışları

Göğüs gününe yönelik programlarda ilk olarak sırasıyla şu hareketler, set sayıları ve tekrar sayılarına göre yapılır:

  • -Bench Press 4 set yapılır ve 15-15-12-10 tekrar şeklinde yapılır.
  • -İncline Press 4 set yapılır ve 15-12-10-8 tekrar şeklinde yapılır.
  • -Dumbell Fly 3 set yapılır ve 15-12-9 tekrar şeklinde yapılır.

Cable Crossover 4 set yapılır ve 4 sette 15 tekrar şeklinde yapılır.

Bench Dips bu hareket ise 3 set olarak yapılır ve her set 20 tekrar şeklinde yapılır.

Omuz günü programı ise şu şekildedir:

  • -Stanting Dumbell Shoulder Press 5 set olarak maksimum sayıda yapılır.
  • -Barbel Bar Front Raise 4 set ve 15 tekrar yapılır.
  • -Arnold Press 4 set ve 15 tekrar olarak yapılır.
  • Dumbell Bentover Raise hareketi ise 3 set ve 15 tekrar olarak yapılır.

Bu antrenman programları 45 dakika boyunca sabırla yapıldığı sürece oldukça iyi sonuçlar veriyor.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın