VÜCUT GELİŞTİRME HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Vücut geliştirmenin tanımı:

Bodybuilding Vücut Geliştirme; belirli ağırlıklar,alet ve makineler ile bilimsel ve programlı çalışmalar yapmak suretiyle, kasları ve vücudun çeşitli sistemlerini kuvvetlendirme ve geliştirmeye yarayan, kişiyi her yaşta sağlıklı, zinde ve formda tutarak estetik kazandıran çok yönlü bir temel spor branşıdır.

Vücut geliştirme, toplumda büyük rağbet gören bir spor branşı olmasına ve çok yönlü yararları bulunan bir temel spor olmasına rağmen, yapmayanlar tarafından da o nispette yanlış bilinen ve ön yargı ile bakılan bir spordur. Bu yüzden toplumumuz içinde sık sık şu sorulara rastlamak mümkündür: “Vücut geliştirme boy kısaltır mı?Kalp yapar mı? Sekse zararı var mıdır? Erkekliği öldürüyor mu? Bırakınca vücut sarkar mı? Vücutçular ilaç kullanıyorlar mı?” vs. gibi daha nice bunlara benzer soruların ardı arkası kesilmez. Bu yüzden, birçok ebeveyn çocuklarını bu spora göndermemekte direnirler. Bu vücut geliştirmenin iyi bilinmemesinden veya gerçekten ilaç kullananların kötü örneklerinden kaynaklanmaktadır. Hatta doktorlarımızın bir kısmı, bu sporu hiç yapmadıkları gibi nasıl yapıldığını da bilmemekten kaynaklanan ön yargı ile olayı eski asırlardaki zor hanelerde gülle kaldırma sanıp belki çok yarar sağlayacak hastalarına yasak dahi etmektedirler.

Oysa vücut geliştirme vücuttaki tüm kasları tek tek çalıştırarak vücudu güçlendirmekte ve forma sokmaktadır. Her spor kendi bünyesi içinde ayrı faydaları bulunsa bile, hiçbiri tam olarak bütün kasları ayrı ayrı çalıştırmamaktadır.

Vücut geliştirme sağlıklı yaşam felsefesi içinde tüm dünya ülkelerinde olağanüstü ilgi görmekte ve hızla yayılmaktadır. Modern spor anlayışı ile vücut geliştirme sporu, sevilen ve faydalı bir spor branşı olmanın yanında bütün spor branşlarının, atletizm ile birlikte ana temelini oluşturmaktadır.

Vücut geliştirmenin tarihçesi:

Bir bakıma, bilinçsiz de olsa, spor olarak bilinmeyen devirlerden de önce, çeşitli ağırlıklar kaldırılarak hayat mücadelesi yapılmış ve daha güçlü olabilme yolları aranmıştır. Tarihi ve mitolojik devirlerde, gelişmiş kaslı vücutlar sanatçıların ilham kaynağı olmuş, heykel ve resimlerde böyle vücutlar canlandırılmıştır. Romalılar devrinde ise,gladyatörler kuvvetli ve gösterişli olabilmek için ağır güllelerle ilkel de olsa bir nevi vücut geliştirme çalışmaları yapmışlardır. Keza İran’daki zor hanelerde, Osmanlı İmparatorluğundaki Yeniçeri ocağında, ağır gülleler kaldırılarak güçlenme çalışmaları yapılmış, ağır kılıç, kalkan ve gürzler ancak bu şekilde kullanılabilmiştir.

Vücut geliştirmenin kısmen bilinçli yapılması ise ancak 19. Yüzyılda başlamıştır. Eugene Sandow kendi adını verdiği yaylarla ilk çalışmaları başlatıp çalışmaları hakkında sistem oluşturmuştur. Danimarkalı Müller ise 1904 yılında vücut geliştirme sporu ile ilgili bir eser yazmış ve aynı yıl yapılan bir yarışmada, dünyanın en güzel ve gelişmiş vücutlu erkeği ünvanını kazanmıştır. Daha sonra Rus Herkülü George Hackenschmidt ve İtalyan Charles Atlas yeni sistemler geliştirerek vücut geliştirmenin ilk temellerini atmışlardır.

Arnold Schwarzenegger

1940 yılında ise ilk organize vücut geliştirme yarışması düzenlenmiş ve John Grimek ilk şampiyon vücutçu olmuştur. Daha sonra Clarence Ross, Herkül filminin unutulmaz yıldızı Steve Reeves, Reg Park gibi ünlü vücutçular uzun yıllar vücut geliştirme sporunun unutulmaz isimleri olmuştur. Daha sonra ise Bill Pearl, Jack Delinger, Chuck Sipes, Larry Scott, Frank Zane gibi efsane isimler vücut geliştirme dünyasında ki yerlerini almışlardır. 1966’dan itibaren ise efsane Arnold Schwarzenegger dönemi başlamıştır. Üst üste sayısız yarışmalar kazanmış ve defalarca Mr.Olympia olmuştur.

Ancak vücut geliştirmenin tanınması , tutulması ve dünya teşkilatının kurulması modern vücut geliştirmenin babası sayılan Joe Weider tarafından gerçekleştirilmiştir.

Kaynak

Baysaling

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın